poslední aktualizace:
20.9. 2008
.: Historie :.
Vznik a vývoj
Počátky konzole sahají na začátek osmdesátých let minulého století. Tehdy prezident japonské firmy Nintendo Hiroshi Yamauchi přichází s myšlenkou vytvořit zcela novou herní konzoli, která bude technicky dokonalejší než její předchůdce Color TV Game a co je důležitější, nová konzole má umět přehrávat více her a nikoli jen jednu, jak tomu bylo dosud. Nutno však podotknout, že tato myšlenka není nijak revoluční, protože konkurence jako Sharp, Atari a jiné již podobné systémy vyvinuly nebo na nich pracují. A tak je třeba vytvořit oproti konkurenci konzoli technicky mnohem dokonalejší a také levnější, aby si jí každý průměrný smrtelník mohl dovolit. Cena konzole podle plánu nemá překročit 9800 jenů (75 dolarů) za kus. A tomu se přizpůsobují veškeré aktivity ve vývoji. Upouští se od myšlenky osadit ji 16-ti bitovým procesorem a dává se přednost levnějšímu 8 bitovému, konzole nemá obsahovat klávesnici ani disketovou mechaniku, ale má mít konektor, aby se vše mohlo dokoupit později. Také cena jednoho chipu má být jen 2 000 jenů. Nintendo ovšem musí najít někoho, kdo takto levný chip bude vyrábět. Nakonec nachází firmu Ricoh, která i přes počáteční nesouhlas přistupuje ke smlouvě, protože se jí Yamauchi zaváže k tomu, že od ní během dvou let odebere tři milióny kusů! To je od něj velmi odvážný krok, protože dosud nejprodávanější konzole Color TV Game se prodalo jen kusů milion. Ale jak se říká risk je zisk a v tomto případě to platí dvojnásob.
Vstup na japonský trh
Konzole vstupuje na domácí (japonský) trh v červenci  roku 1983 pod názvem Famicom (zkratka z Family Computer). Famicom se prodává za cenu okolo sta dolarů, což je o 25 dolarů více než byl původní plán, ale stále je asi o polovinu levnější než veškerá konkurence a i proto se okamžitě stává hitem. Ale ne vše jde tak dobře jak se čekalo. Mnoho zákazníků si stěžuje že konzole často “zamrzá”, a tak se Nintendo po nalezení příčin rozhoduje zorganizovat výměnou akci a se ztrátou mnoha miliónů dolarů dává vše do pořádku. Ale i přes tyto problémy si Famicom vede velice dobře a láme všechny rekordy v prodejnosti.
Vstup do USA a Evropy
Po úspěchu na domácím trhu chce Nintendo se svou konzolí proniknout také na americký trh. Ale tam je situace v herním průmyslu úplně odlišná. Trh je zaplaven levnými nekvalitními hrami, které jsou prodávány hluboce pod cenou a mezi obchodníky není o herní průmysl sebemenší zájem. Proto Nintendo zavádí na své výrobky tzv. “cejch kvality”, který má zákazníkům zaručovat kvalitu kupovaných výrobků. Nintendo svěřuje distribuci Famicomu firmě Atari, ale ta poté, co firma Coleco na výstavě C.E.S. představuje nelicencovanou verzi hry Donkey Kong pro svoji konzoli Adam, odstupuje od smlouvy. Nintendo tak musí najít někoho jiného, kdo bude konzoli alespoň zkušebně prodávat. Nakonec nachází obchodníka v New Yorku, který s prodejem souhlasí s podmínkou, že Nintendo odkoupí všechny neprodané kusy zpět. A tak se konzole v roce 1985 začíná zkušebně prodávat i v U.S.A. a to oproti Japonsku v jiném designu a pod názvem NES (Nintendo Entertainment System). NES je prodáván za 249 dolarů v sadě společně s robotem R.O.B, světelnou pistolí a hrami Duck Hunt a Gyromite. Přístroj se okamžitě rozprodává a proto v roce 1986 začíná jeho oficiální distribuce po celých Spojených státech v tzv. Action Setu - robot R.O.B. je odstraněn a hra Gyromite nahrazena hrou Super Mario Bros., která v té době zbláznila Japonsko. Později je NES prodáván v různých sadách jako např. Power Set, Basic Set, Sport Set, které se od sebe liší dodávanými hrami a příslušenstvím.
Na evropský trh konzole vstupuje v roce 1986 a to stejně jako na americký v provedení NES.
Konec výroby
Aby Nintendo po letech prodeje vdechlo do konzole trochu života, vydává ji v roce 1993 v novém designu pod názvem "Video game beginners console". Ta se prodává v sadě společně s hrami Final Fantasy 1 a Final Fantasy 2 a leckde si vede lépe než její technicky dokonalejší nástupce SNES (Super Nintendo Entertainment System). Poté je vydána hra Final Fantasy 3, ale ta již nemá takový ohlas a Nintendo rozhodne, že v prosinci roku 1994 oficiálně ukončí výrobou této populární konzole. Poslední vydanou hrou je Wario's Woods.
Závěrem
NES/Famicom se stal jednou z nejúspěšnějších konzolí všech dob vůbec. Na celém světě se prodalo 62 milionů kusů a vyrobeno bylo skoro 1200 her, což jsou čísla, která se dosud podařila překonat jen fenomenálnímu Playstationu.
nahoru