poslední aktualizace:
20.9. 2008
.: Napodobeniny :.
Nelicencované konzole
V mnoha zemích včetně ČR jsme se vedle oficiálně distribuovaného NESu mohli setkat s různými napodobeninami japonského Famicomu, které se často staly populárnější než originální konzole. K tomu přispěla zejména jejich cena, která byla o mnoho nižší než u originálů. Ačkoliv šlo o padělky ze kterých Nintendu neplynuly žádné zisky, prodávaly se naprosto beztrestně a nikomu to v té době ani nepřišlo divné.
V ČR k popularizaci napodobenin Famicomu hodně přispěli vietnamští obchodníci, kteří je na stáncích v hojném množství a v různých mutacích prodávali nebo dokonce ještě dneska prodávají (alespoň cartridge u nich ještě určitě koupíte). Ale ani v kamenných obchodech nebyla situace lepší. Převládaly napodobeniny, které často byly na první pohled téměř k nerozeznání od japonského originálu. Jen na čelní straně neměly napsáno Family Computer - Nintendo, ale Bel Game - Family Computer (viz. foto).
Kvalita napodobenin byla hodně rozdílná. Obecně se dá říct, že nejlepší byly ty z kamenných obchodů a nejhorší od vietnamců, které byly hodně poruchové a často nešly na televizi ani kvalitně vyladit.
Nelicencované cartridge
Do napodobenin Famicomu bylo možné koupit velké množství nelicencovaných cartridgí, které se oproti originálům prodávaly hluboko pod cenou. Pro uživatele bylo kromě nízké ceny výhodou také to, že na jedné cartridgi našli třeba i několik desítek her. Oproti originálům, které většinou obsahovaly jen hru jednu, to bylo mnohem praktičtější, protože nebylo nutné cartridge s každou novou hrou měnit. Také kupovat cartridge s jednotlivými hrami je celkem drahé.
V samotných hrách byly rozdíly nejčastěji v tom, že nelicencované hry měly vymazány licenční ujednání a nebo jinak upravenou úvodní obrazovku. Při hraní se rozdíly vyskytovaly také, většinou šlo ale jen o detaily, které neměly na průběh hry velký vliv (našly se ale i vyjímky, kde byla originální hra jen stěží poznat).
U nelicencovaných cartridgí jsme se také často mohli setkat se zkomolenými názvy her v gamelistech. Například Donkey Kong byl označován jako King Kong, Sky Destroyer jako Star War a podobně. Časté také bylo, že se na cartridgích objevily hry označené SUPER (Super Bomber Man, Super Gradius), což byly jejich vylepšené varianty - panáček chodí rychleji, raketa má lepší střely atd. Extrémem byly cartridge od vietnamců typu 9999-in-1, kde jste našli třeba 6 her, které se neustále v drobných obměnách opakovaly.
Gamelisty některých nelicencovaných cartridgí:

cartridge 64-in-1

cartridge 22-in-1

cartridge 58-in-1

cartridge 1200-in-1
  
Srovnání originálních a nelicencovaných her:

úvodní obrazovka originální hry Antarctic Adventure

úvodní obrazovka nelicencované hry Antarctic Adventure-chybí copyright Konami i logo hry

originální hra Tennis


nelicencovaná hra Tennis - chybí nápis Nintendo v levém horním rohu
nahoru